Kas yra ambra Kvepalų ir parfumerijos ingredientas nr. 1

Kas yra ambra? Ambra, pilkoji ambra (lot. Ambra grisea, Ambre gris) – kieta, degi, į vašką panaši medžiaga, susidaranti jūros žinduolių kašalotų virškinamajame trakte. Aptinkama dažniausiai tiesiog plūduriuojanti jūroje arba būna išmetama ant kranto tropinio klimato šalyse, tokiose kaip Japonija. Ypatingai vertinama parfumerijos pramonėje gaminant prabrangius ir nišinius kvepalus.

Kas yra ambra?

Ambra, moksliškai  dar vadinama ambreinu, yra biogeninė kietoji medžiaga, susidariusi kaip šalutinis sperminio banginio (Physeter macrocephalus) žarnyno sekrecijos produktas. Ji yra sudaryta iš skaidrios ir permatomos, vaškingos medžiagos, kurios spalva svyruoja nuo gelsvai baltos iki juodos, o tekstūra – nuo minkštos ir elastingos iki kietos ir trapios. Ambra dažniausiai randama plūduriuojanti jūroje arba pakrantėse, o kartais ir pačių banginių pilvuose.

Ambros susidarymas

Mokslinės teorijos apie ambros susidarymą teigia, kad ji susidaro kaip gynybinė reakcija į banginių virškinimo trakte patekusius svetimkūnius, pvz., aštrias vandenyno gyvūnų kūno dalis. Ambra apgaubia šiuos svetimkūnius, sušvelnindama jų dirginimą virškinamajame trakte, o vėliau yra išmetama į aplinką kartu su banginio išmatomis. Kai kuriais atvejais, ji natūraliai išsiskiria iš banginio po mirties.

Cheminė ambros sudėtis

Ambros cheminė sudėtis yra kompleksinė. Pagrindinis jos komponentas yra ambreinas – triterpeninis alkoholis, kuris oksiduodamasis aplinkoje palaipsniui virsta ambroksidu, suteikiančiu ambrai būdingą subtilų, ilgai išliekantį kvapą. Ambroksidas ir jo derivatai yra vertinami dėl jų unikalaus, natūralaus kvapo, kuris yra labai paplitęs parfumerijos pramonėje.

Ambros panaudojimas

Parfumerija

Dėl savo unikalaus kvapo savybių, ambra yra plačiai naudojama tiek kūno kvepalų tiek erdvėms gaivinti skirtuose kvepalų mišiniuose. Dėka savo unikalaus išgavimo ambra naudojama išskirtinai prabangiuose gaminiuose. Natūralios ambros naudojimas šiuolaikinėje parfumerijoje yra retas ir brangus dėl jos retumo ir aukštos kainos, todėl dažnai pakeičiama sintetiniais analogais. Taip pat ji naudojama kaip fiksatorius, prailginantis kvapų išliekamumą ant odos ar drabužių.

Tradicinė medicina

Senovėje ambra buvo naudojama įvairiose medicinos praktikose visame pasaulyje, įskaitant Ayurvedą ir tradicinę Kinijos mediciną, dėl jos – tuo metu manyta – sveikatą gerinančių savybių.

Kolekcinė retenybė ir amatai

Dėl savo retumo ir estetinės vertės, ambra kartais naudojama papuošalams ir kitoms vertingoms prekėms gaminti, taip pat yra geidžiamas objektas kolekcionuojantiems įvairius marinistinius, biologinius ar geologinius darinius.

Iššūkiai ir aplinkosaugos aspektai

Nepaisant ambros vertės, jos paieška ir naudojimas kelia susirūpinimą dėl potencialios banginių populiacijos eksploatavimo ir jūrų aplinkos apsaugos. Tai skatina ieškoti sintetinių ambros pakaitalų, siekiant sumažinti daromą žalą laukinei gamtai ir užtikrinti tvariąją verslo pusę.

Skaitykite kitus straipsnius temoje: Patarimai.

elito.lt atstovauja šiuos vienus geriausių pasaulyje prabangių nišinių namų kvapų gamintojus, kurie gali tapti puikiu papildomo komforto šaltiniu Jūsų namuose: Chiara FirenzeEuthaliaLadenac

Apie autorių: Ana

elito.lt įkūrėja. Patalynės ir aksesuarų parduotuvė "elitO” siūlo, kokybišką patalynės, pagalvių, antklodžių, pledų, veliūrinių chalatų, aukščiausios kokybės rankšluosčių, žvakių, žvakidžių, nuotraukų rėmelių, sieninių laikrodžių asortimentą. Nepakartojami akcentai jūsų miegamajam. elitO fizinės parduotuvės taip veikia: PC Mega, Islandijos pl. 32, Kaunas PC Molas, K. Baršausko g. 66A, Kaunas

Leave A Comment

Kiti straipsniai

Akcijos ir produktai su nuolaida

Kiti populiarūs produktai